«نحنُ اقرب الیه من حبل الورید»

نظرات شخصی وگاه و بیگاه سیدعلی ال احمد به عنوان یک مرد شیعه مهندس صنایع و اقتصاد تجارت الکترونیکی

TOEFL
ساعت ۱:٢٧ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٥/۳/۳٠   کلمات کلیدی:

سلام

۲۸ مرداد ماه امسال آخرين امتحان جامع تافل در ايران به صورت مبتنی بر کاغذ (PaperBase) برگزار می‌شود. از بعد از اين امتحان‌ها با سيستم هوشمند و به صورت اينترنتی برگزار ميشه. دوستانی که وضع زبانشون خوبه و يا می‌خواهند که اين فرصت رو از دست ندهند، به من يا احسان ناصری خبر بدن.

آخرين فرصت ثبت‌نام ۷ تيرماه است. هزينه ثبت‌نام در آزمون ۱۲۹هزار تومان می‌باشد که بايد به سازمان سنجش مراجعه کنيد.

يه سری کلاس‌های مقدماتی هم خود سازمان سنجش برگزار می‌کنه که اون ۱۰۰ هزار تومان برای ۱۵ جلسه ۳ ساعته ميشه. خوب فکرها تون رو بکنين.

يا حق


 
دو عمل
ساعت ٥:٥٢ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٥/۳/٢۸   کلمات کلیدی:

سلام

برا درس خوندن تو کنکور مثلاْ:

حضرت علي : چقدر فرق است بين دو عمل؛ يكي آنكه لذتش تمام مي‌شود و رنج و عقوبت‌اش باقي مي‌ماند و يكي آنكه سختي‌اش تمام مي‌شود و لذت و پاداشش باقي مي‌ماند.

 

يا حق


 
غرور .... يا حق
ساعت ٧:٥٥ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٥/۳/٢٠   کلمات کلیدی:

همه براي من

پسر بادي به غبغب انداخته بود و راه مي‌رفت. سر بالا، سينه كفتري، پا پرانتز!!!!... بالاخره بايد ديگران از ديدن چنين هيكل و زيبايي اي مدهوش مي‌شدند. براش اين تجربه ثابت شده بود كه ، خيلي كارش درسته!! آخه نمي‌شد دختري از كنارش رد بشه و نگاهش روي اون دقيق نشه.

هر روز كه تعداد تماشاگرانش زيادتر ميشد، اونم بيشتر به خودش مي‌رسيد. تو خريد لباس‌ها دقت بيشتري مي‌كرد، مدل موهاش رو عوض مي‌كرد، به اونا ژل مي‌زد، روغن نارگيل !!! راه رفتنش رو با كلاس تر مي‌كرد. يه جورايي خرامان!

كم‌كم ديد كه به راه‌رفتن تو جمع (يه جايي كه ببيننش و تحسينش كنن) معتاد شده. اگه يكي از كنارش رد ميشد و بهش نگاه نمي‌كرد، احساس مس‌كرد طرف كلي بهش بي‌اعتمادي كرده و بهش فحش داده.

اگر كسي نگاهش بهش مي‌افتاد و زود بر مي‌داشت، فكر مي‌كرد حتماً يه چيزيش شده! زود يه نگاه به لباساش مي‌كرد اونا رو صاف مي‌كرد. يه دست به موهاش مي‌كشيد و در صورت امكان يه آيينه پيدا مي‌كرد و خودشو توش چك مي‌كرد.

اگر دختري بهش نگاه مي‌كرد نگاهش روش مي‌موند احتمالاً مجذوبش شده بوده و منتظر بوده تا اون هم به اون نگاه كنه و ...

اون فكر مي‌كرد كه اونا فقط به كسايي اونجوري نگاه مي‌كنند كه براشون نمره A گذاشتن. يه جورايي آدم‌هاي منتخب.

اگه نگاهي بيش از 2 ثانيه روش مي‌موند و اون وانمود مي‌كرد كه طرف رو نديده، حكماً طرف دست و پاش رو گم كرده و دلش داره مي‌لرزه ..... يه چند لحظه تو همون حال ادامه مي‌داد، وقتي اطمينان حاصل مي‌كرد كه طرف خوب تحت تاثير قرار گرفته، با حالتي از غرور و سرمستي، رويش رو به سويي مي‌كرد و بي‌تفاوت به راهش ادامه مي‌داد (گاهي دلش براي اونا حتي مي‌سوخت!!!)

اين داستان سال‌ها ادامه داشت.

امّا يه روز

از يكي شنيد كه جنس دخترها دوست دارند كه توسط ديگران ديده بشوند و تحسين بشوند. (يه جورايي از جنس نياز به توجه)

تا حالا اينجوری به قضيه نگاه نکرده بود.

تمام كاخ غرور مردانه اش متلاشي شد. نگاه‌هايي كه تا ديروز هر كدوم هزار تا معنا داشت، تو يه لحظه تبديل شده بود به چيزي كه هيچ معني اي نمي‌داد! آخه

اونا فقط به اين دليل بهش نگاه مي‌كردند كه ببينند و مطمئن شوند كه آيا اون داره بهشون نگاه مي‌كنه يا نه!!!!!!!!!

 


 
اندکی تامل، ارزنی تعمق
ساعت ٦:٥٠ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٥/۳/۱۱   کلمات کلیدی:

سلام

گاهي آدم تو خيابون چيزايي مي‌بينه كه واقعاً مي‌مونه كه يه چنين مشكلي چرا بايد بوجود بياد. مثلاً 27 ساله كه تو ايران انقلاب شده، ولي ما تو انتقال بسياري از مفاهيم به نسل جديد غفلت كرده‌ايم. خيلي بيشتر از اوني كه بدنبال ايجاد عمق در فهم جوانانمون بريم، بدنبال اتحاد سطحي و همرنگي بوده‌ايم. وقتي بچه‌هايي رو مي‌بينم كه ..... ولش كن. پدره نماز مي‌خونه، پسره هيچوقت نفهميده چرا بايد نماز بخونه. بچگياش برا باباش نماز ميخونده. دختره حجاب رو يه چيز تحميلي از طرف جامعه به خودش مي‌دونه. چون قانونه بايد حجاب داشته باشه. شايد هر وقت هم خواستن از حجاب براش حرف بزنن، يه خانوم محجبه با حجاب حداكثري رو كه فقط چشاش بيرون بوده رو بهش نشون دادن. اونم كه حتماً قيافش داد ميزده كه نماد تحجره!!!!!

ولي بايد در مورد اين مسايل حرف زد. بابا مسلمون با غير مسلمون فرقشون اينه كه چيزايي رو كه بهشون اعتقاد داره، بايد فهميده باششون. اگر هم باهاش مشكل داره بايد دنبالش باشه تا بفهمش..........

متني كه در زير ميارم توسط سيد مهدي واعظ موسوي نوشته شده. خوب بهش فكر كنين. شديداً آماده ام كه در اينجور مسايل نظراتتون رو بشنوم. فقط تو رو به خدا انفعالي حرف نزنين.

يا حق

 

زيباشناختي پوشش خانم‌ها

 

 1. اسلام يک طرح جامع و فراگير براي مديريت انسان در همه عصرها و نسل هاست!
 2. طرح اسلام مانند يک پازل و جورچين داراي قطعات و اجزائي است که هر قطعه شايد به تنهايي معنادار نباشد ولي مجموع آن پُر معنا، کامل و زيباست!
 3. زن زيبا آفريده شده است!
 4. زيبايي جاذبه دارد، جاذبه عشق برانگيز است و عشق حرکت مي‌آفريند!
 5. زيبايي هويتي دو قطبي (عيني ـ ذهني) است!
 6. تخيل انسان درگير آن زيبايي است که در دسترس او قرار نگرفته باشد:
 1. چو شو گيرم خيالت را در آغوش
 2. سحر از بسترم بوي گل آيو
 1. وصال هر چيز از زيبايي آن مي کاهد چرا که تخيل انسان را از درگيري در مي‌آورد!
 2. هر آن چه به سادگي در دسترس انسان قرار گرفت از شوق و ميل انسان مي‌کاهد. :«شوق است در جدايي و جور است در نظر»
 3. پوشش زن موجب مي شود تخيل مرد پيوسته درگير زيبايي زن باشد در اين صورت زن هميشه براي مرد جذاب خواهد بود و مرد براي کشف او در تکاپوست تا اين که با پيوندي محکم و استوار به وصال او مي‌رسد و از اين رهگذر خانواده که واحد اجتماع است پديد مي‌آيد!
 4. آلفرد هيچکاک کارگردان مشهور سينما مي‌گويد: من معتقدم زن بايد مثل فيلمي پرهيجان و پرآنتريك باشد، يعني ماهيت خود را كمتر آشکار کند و براي كشف خود مرد را به نيروي‏ تخيل و تصور زيادتري وادارد؛ زنان شرقي تا چند سال پيش به خاطر پوشش جذاب مي‏نمودند و همين مسأله جاذبه نيرومندي به آنها مي‏داد اما به تدريج با تلاشي كه زنان اين كشورها براي برابري با زنان غربي از خود نشان ‏مي‌دهند، از پوشش آنان کاسته مي‌گردد و بنابراين از جاذبه شان نيز كاسته مي‏شود؛
 5. هجر مايه مشتاقي است!
 6. امروز خلأ عشق در دنياي اروپا و امريكا وجود دارد!
 7. اولين قرباني آزادي و بي‏بندوباري، عشق و شور و احساسات‏ است!
 8. در جهان امروز هرگز عشق هايي از نوع عشق‌هاي شرقي‏ از قبيل ليلي و مجنون، خسرو و شيرين رشد و نمو نمي‏كند، اين قصه‏ها بيانگر واقعيات جامعه شرقي آن روز است! از اين داستان‌ها مي‏توان فهميد كه زن بر اثر دور نگهداشتن خود از دسترس آسان مرد تا كجا پايه خود را بالا برده است و تا چه حد سر نياز مرد را به آستان خود فرود آورده است؟! درك زن از اين حقيقت، تمايل او را به‏ پوشش بدن خود و مخفي كردن خود به صورت يك راز افزايش داده است!
 9. ويل دورانت مي گويد: زنان دريافته‌اند كه دست و دل‏ بازي مايه طعن و تحقير آنهاست؛ خودداري از انبساط و امساك در بذل و بخشش بهترين سلاح براي شكار مردان است؛ اگر اعضاي نهاني انسان را در معرض عام تشريح مي‏كردند توجه ما به آن جلب مي‏شد ولي رغبت و قصد به ندرت تحريك مي ‏گرديد؛ مرد جوان به دنبال چشمان پر از حياء است و بي آن كه بداند حس‏ مي‏كند كه اين خودداري ظريفانه از يك لطف و رقت عالي خبر مي‏دهد!
 10. مولوي عارف نازك انديش و دوربين در تأثير حريم و حائل ميان زن و مرد در افزايش قدرت و محبوبيت زن و در بالا بردن مقام او و گداختن مرد در آتش عشق و سوز مثالي لطيف آورده است، مرد و زن را به آب و آتش تشبيه كرده مي‏گويد: مرد چون آب و زن مانند آتش است اگر حائل از ميان آب و آتش برداشته‏ شود آب بر آتش غلبه مي‏كند و آن را خاموش مي‏سازد اما اگر حائل و حاجبي ميان آن دو باشد مانند اين كه آب را در ديگي قرار دهند و آتش در زير آن ديگ روشن كنند، آن وقت است كه آتش آب را تحت تأثير خود قرار مي‏دهد، اندك اندك او را گرم مي‏كند و جوشش در او به وجود مي‏آورد تا آن جا كه سراسر وجود او را تبديل به بخار مي‏سازد!
 11. مرد بر خلاف آنچه تصور مي‏رود در عمق روح خويش از ابتذال زن و از تسليم و رايگاني او متنفر است!
 12. مرد هميشه عزت و استغناء و بي اعتنائي زن را نسبت به خود ستوده است!
 13. به طور كلي رابطه‏اي است ميان عدم دسترسي آسان و فراق از يك سو و عشق، سوز و گران بهايي از سويي ديگر؛ همچنان كه رابطه‏اي است ميان عشق و سوز از يك سو و هنر و زيبايي از سويي ديگر، يعني عشق با فراق و عدم دسترسي آسان شكوفا مي شود و هنر و زيبايي نيز در عشق رشد و نمو مي‏يابد!
 14. برتراند راسل مي‏گويد : از منظر هنر مايه تأسف است كه به آساني به زنان بتوان دست يافت و بهتر آن است كه وصال زنان دشوار باشد بدون آن كه غير ممكن گردد!
 15. ويل دورانت در لذات فلسفه مي‏گويد: آن چه بجوييم و نيابيم عزيز و گرانبها مي‏گردد!

 


 
۳ جمله
ساعت ۸:٥٤ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٥/۳/٥   کلمات کلیدی:

سلام

 

اختلاف عقيده به خودي خود ارزش نمي آفريند. اختلاف عقيده تا آنجا خوب است كه نتيجه بهتري ازآن بيرون آيد.                                      جك ولش( مقاله جك از درون)

اين اختلاف عقيده در همه زمينه ها صادق است (سياسي، فرهنگي، اجتماعي و ....) ، "نتيجه بهتري" بستگي داره نسبت به چي باشه.

 

اشتباه كردن زياد هم بد نيست، بلكه از اشتباه خود چيز ياد نگرفتن بد است.      (گزيده 26/ قدرت بزرگترين عامل انگيزش)

قابل توجه ناقديني كه هيچ پيش‌بيني اي از نتيجه كارهاي جديد ديگران ندارند.

رهبران را با مسايلي كه درگير مي شوند بسنجيد. هركس لباسش را به اندازه خود مي دوزد            جان ماكسول( صفتهاي بايسته يك رهبر)

كسي كه خودش را با مسايل پيچيده در گير مي‌كند، قدرت رشد بيشتري نسبت به ديگران دارد

 

يا حق