«نحنُ اقرب الیه من حبل الورید»

نظرات شخصی وگاه و بیگاه سیدعلی ال احمد به عنوان یک مرد شیعه مهندس صنایع و اقتصاد تجارت الکترونیکی

روز سوم
ساعت ۱۱:۳٤ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٦/٤/۸   کلمات کلیدی:

به نام او

 

زندگی کردن با فیلم ها برای من هنوز جذابیت خودش رو حفظ کرده. فیلمی که برای بیننده یک قصه روان و تامل برانگیز رو نقل می کنه، به او این امکان رو می دهد تا خودش رو توموقعیت هایی که نبوده تصور کنه و تو دنیای شلوغی که رویا دیدن هم توش داره یه آرزو میشه، به فرد این امکان رو میده تا در رویای ساخته فیلم شناور بشه. اگر چه فیلم هایی که تنها به دنبال سرگرم کردن مخاطب هستن گاهی این لذت رو به پست ترین نوعش تبدیل می کنند. مفاهیم عالی ای مانند عشق و زندگی، خانواده، ایثار و از خود گذشتگی، مفاهیمی است که گاهی در برخی فیلم ها به خوبی با یکدیگر ترکیب شده و داستانی زیبا و خیال انگیز با خود به همراه می آورند.

روز سوم یکی از این فیلم هاست. به طور خاص تو این فیلم سه مفهوم " رفاقت، ناموس و غیرت" برای من قدری باز شد و تونستم به اون فکر کنم. غیرت و ناموس دو مفهومی هستند که هیچگاه نتونستم ادعا کنم که اون رو می فهمم!!!

امروز چنان در سالن تحت تاثیر فیلم قرار گرفته بودم که تا مدت ها بعد از اتمام فیلم هنوز به مفاهیمی فکر می کردم که سال هاست بدنبال فهمیدن و درک کردن آنها هستم.

 

اینکه مردی بر اثر غیرت خود بجای برخورد با شرایط و عوض کردن آن حتی به قیمت جان خود، تصمیم بگیرد تا محبوب ترین خود را بکشد!! تا بدست عراقی ها نیفتد. البته با این زمینه که هیچ امکانی برای فراری دادنش ندارد و خود دختر از او می خواهد که این کار را بکند. (هر چند تو این فیلم طرف راه سومی رو انتخاب می کنه)

بارها تو فیلم های مختلف دیدم که ملت برای این که نزدیکانشان و حتی خودشان بدست دشمنان نیفتند، اقدام به خودکشی می کنند. اما به نظر من این یک ضعف برای همه این انسانهاست. فقط یک لحظه به داستان کربلا فکر کنید. آیا امام حسین نمی دانست که شقی ترین انسانها در برابرش صف آرایی کرده اند. آیا احتمالی برای تجاوز و هتک حرمت خاندان ایشان نبود؟

ایشان چه کرد؟ خود به جنگ رفت و یک تنه تا آخرین نفس از آنان محافظت کرد. اما بعدش چه می شود را چندان بیان نکرد.

برادری که به درخواست خواهر اسلحه را روی پیشانی او گذارده، آیا لحظه ای فکر می کند به اینکه کشته شدن خواهر برای او آرامش و آبرو می آورد؟

قتل های ناموسی هنوز هم در کشور به وقوع می پیوندد. این ناموس و غیرت چیست که گاهی چنان بی معنی می شود که امروز در زندگی غربی می بینیم و گاهی چنان دچار تفریط می شود که راه را بر منطق می بندد؟!!!

من ندونم ، شما بگین!!

 

...

به هر حال شدیداً به همه دوستان پیشنهاد می کنم تا این فیلم را از دست ندهند.

 

یا حق